Mateusz na podium w Łasaku

2017-08-21 16:47:36

Mateusz na podium w Łasaku

43. edycja Ogólnopolskiego Wyścigu o Memoriał Henryka Łasaka za nami. Na starcie stanęło ponad 150 zawodników i zawodniczek. Z dobrej strony na trasach wokół Grocholic pokazali się rodzimi kolarze.

- Zawodnicy dopisali, a pogoda lekko pokrzyżowała plany, choć nie ma co narzekać - mówi Bogdan Stasiak, trener w LKS Stomil Bełchatów, klubu który wspólnie z Miejskim Centrum Sportu zorganizował wyścig. - Kolarze przyjechali do nas z całego kraju, bo na liście startowej byli reprezentanci m.n. z Puław, Grudziądza, Torunia, Końskich czy okolicznych miejscowości Łódzkiego. Wśród nich kilku zawodników cenionych w kraju, którzy mają na swym koncie medali Mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych - dodaje. - Kolarstwo jest modne wśród młodzieży, co widać po Tour de Pologne, a głównie jego młodzieżowej edycji. Zawodnik LKS Stomil Kamil Strzelczyk może pochwalić się sukcesami na tegorocznej edycji tych zawodów - podkreśla.

Zawodnicy i zawodniczki ścigali się na znanej już z Łasaka rundzie ze startem i metą w Grocholicach, przez miejscowości gminy Bełchatów - Mazury, Augustynów, Kielchinów i Zdzieszulice Górne oraz Dolne. W sumie na starcie stanęło 154 zawodników i zawodniczek, którzy ścigali się w kilku kategoriach wiekowych.

W dwóch najmłodszych kategoriach młodziczek i młodzików przeprowadzono mistrzostwa makroregionu. Dziewczęta miały do przejechania dwie rundy, czyli 25 km. Na szóstym miejscu i drugim z zawodniczek z województw łódzkiego i świętokrzyskiego finiszowała Maja Naturalna z LSKK Lityński. Wyścig wygrała Dominika Jakubiak z NOSiR Nowy Dwór Maz.

Młodzicy mieli do przejechania o jedno okrążenie więcej. Wygrał Jakub Lewandowski ze Społem Ulisse Central Łódź. Kamil Strzelczyk z LKS Stomil Bełchatów zajął 12. miejsce i 5. z zawodników z regionu.

Swoją wysoką formę w wyścigu juniorek młodszych potwierdziła Karolina Stępień z LSKK Lityński, choć na finiszu z grupy niewiele zabrakło jej do podium. Zajęła czwarte miejsce.

- Trochę źle weszłam w ostatni zakręt i już nie zdołałam dogonić rywalek, by powalczyć na finiszu - mówiła na mecie Karolina. - Myślałam, że będzie gorzej, że będzie padać, ale nie było tak źle. Jestem zadowolona - dodaje zawodniczka, która jednak zdecydowała się na start w Bełchatowie, choć nie było to pewne, z uwagi na przygotowania do Górskich Szosowych Mistrzostw Polski, gdzie Karolina chce walczyć o medal. Ten wyścig już w niedzielę.

Ósma na mecie była Izabela Chmielecka ze Stomilu, a 12. była jej klubowa koleżanka Natalia Pędziwiatr.

Wyścig wygrała Zuzanna Sierhej z Nowego Dworu Mazowieckiego. Za to w klasyfikacji LZS (w kategoriach juniorów i juniorów młodszych wyścig był mistrzostwami Ludowych Zespołów Sportowych z woj. łódzkiego) Karolina Stępień stanęła na podium, zdobywając srebrny medal.

Najlepiej jednak z rodzimych kolarzy wypadł Mateusz Wojtasik. Podopieczny Stefana Piaseckiego z LSKK Lityński zajął drugie miejsce, tuż za Jakubem Byczkowskim z UKS Moto Agbud Stelweld Jelcz Laskowice, z którym w końcówce uciekał. Bełchatowianin od początku jechał aktywnie. Już na pierwszej rundzie (juniorzy młodsi mieli do przejechania sześć kółek, czyli 74 km) Mateusz zaatakował wspólnie z kolarzem z Nowego Dworu Maz. Potem przez dwie rundy uciekał sam, aż dojechał do niego Byczkowski. Większą pracę w wyścig włożył Mateusz Wojtasik, co musiało odbić się na finiszu. Ale dzięki temu, że był najlepszy z kolarzy z klubów LZS-owskich z woj. łódzkiego, to mógł na podium wejść dwukrotnie, odbierając dyplom za klasyfikację generalną i medal za wygranie mistrzostw LZS.

- Liczyłem na czołową lokatę, chciałem zdobyć miejsce na podium u siebie - mówił już po odebraniu nagród Mateusz Witasik. - Warunki pogodowe były dosyć trudne, ale mogło być przecież gorzej. Cieszę się, że mój występ mogli oglądać moi znajomi i rodzina - dodaje.

Sukces Mateusza cieszy tym bardziej, że trenuje on od niedawna. - Przez cały wyścig uciekał, pracował na całej trasie, to cieszy, bo trenuje dopiero pierwszy rok - mówi trener Stefan Piasecki. - Zaczął dość późno, nie ścigał się nigdy w młodszych kategoriach wiekowych, dopiero teraz, z wyścigu na wyścig nabiera doświadczenia. Już za rok przechodzi do juniorów, ale na razie rozwija się bardzo dobrze - dodaje szkoleniowiec LSKK Lityński.

W najstarszej kategorii wiekowej juniorów (100 km do przejechania) nie startowali zawodnicy z bełchatowskich klubów. Wygrał po ucieczce z peletony Jakub Tryc z GKK Opty-Mazowsze. Pół minuty za nim finiszował peleton, gdzie najszybszy był Dawid Burczak z Warmii Biskupiec.

Wyniki:
* młodziczka
* młodzik
* juniorka młodsza
* junior młodszy
* junior

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1223916 odwiedzin