Bełchatowska Piętnastka wróciła po dwóch latach. Podium Tomasza Owczarka

2021-11-24 21:03:25

Bełchatowska Piętnastka powróciła na ulice miasta po przerwie spowodowanej pandemią. W najstarszym i najbardziej prestiżowym bełchatowskim biegu, na dwóch dystansach, udział wzięło ponad 550 uczestników. Na podium biegu głównego stanął bełchatowianin Tomasz Owczarek.

Dwa lata biegacze z Bełchatowa i okolic czekali na flagowe wydarzenie lokalnego kalendarza imprez sportowych. Ostatnia “Piętnastka” odbyła się w 2019 roku, kiedy nikt nie spodziewał się jeszcze, że wybuchnie ogólnoświatowa pandemia. Rok temu kalendarz biegów w kraju został niemal wykasowany. Główna biegowa impreza Bełchatowa też nie mogła się odbyć.

Na starcie tegorocznej, 24. edycji biegu głównego, na 15-kilometrowej, zmienionej nieco trasie (tym razem biegacze nie wbiegali na os. Olsztyńskie, pobiegli zaś niemal do rogatek miasta ulicą Czyżewskiego, w dużym fragmencie po trasie znanej z Bełchatowskiego Biegu Nocnego), stanęło 414 osób. Najszybciej, bo już po 48 minutach i 17 sekundach, z dużą przewagą na mecie zameldował się Kamil Walczyk z Makowa. Ponad dwie minuty po nim linię mety minął Zbigniew Kalinowski z Jaworzna. Natomiast trzecie miejsce zajął najlepszy bełchatowski biegacz długodystansowy ostatnich lat Tomasz Owczarek, który na ulicach swojego miasta wykręcił czas netto 50:12.

Wśród kobiet najszybsza była Barbara Pawłczak ze Złochowic, która zameldowała się na mecie równo po 59 minutach. Natalia Grzegorczyk z Opoczna była druga wśród pań (1:01:54), a trzecia Katarzyna Cadner z Moszczenicy (1:05:33).

Tradycyjnie w Bełchatowskiej Piętnastce oprócz biegu głównego rywalizacja toczy się także na jednej pętli, czyli dystansie 5 km. Tu na starcie stanęło 151 osób, z których najszybszy był Kamil Bąkowicz z Aktywnych Kamieńsk, który pokonał dystans w 16:53. Za nim uplasował się Maciej Jagusiak z Pabianic (17:29), a trzeci był radomszczanin Sebastian Koniarski (18:29).

Wśród pań najszybsze byłe lokalne biegaczki. Zwyciężyła Katarzyna Ostojska z Bieging Team Zelów, która uzyskała czas 20:13, przed inną zelowianką Justyną Chudzik-Warzechą (20:56). Trzecia była bełchatowianka Marta Witkowska (21:07), która na finiszu o zaledwie pięć sekund wyprzedziła legendę polskich biegów długich Wandę Panfil. Pochodząca z Opoczna mistrzyni nie po raz pierwszy startowała w Bełchatowskiej Piętnastce. Warto przypomnieć, że w tym roku minęło 30 lat odkąd Wanda Panfil sięgnęła w Tokio po mistrzostwo świata kobiet w biegu maratońskim. Dwukrotna olimpijka z Seulu i Barcelony na początku lat 90. ubiegłego wieku była gwiazdą światowej lekkoatletyki, wygrywała m.in. bardzo prestiżowe maratony w Londynie, Nowym Jorku, Bostonie, czy Nagoi.