Uchwała o wsparciu sportu i GKS opublikowana. Ale piłkarze w tym roku pieniędzy nie dostaną

2020-12-16 00:54:46

Uchwała o wsparciu sportu i GKS opublikowana. Ale piłkarze w tym roku pieniędzy nie dostaną

Uchwała Rady Miejskiej w Bełchatowie w sprawie finansowania rozwoju sportu, która ma zapewnić stypendia m.in. dla piłkarzy GKS Bełchatów została w końcu opublikowana w "Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego". Mimo to, szanse na to, że piłkarze dostaną z niej pieniądze jeszcze w tym roku są raczej żadne.

W poniedziałek, 14 grudnia służby prawne wojewody łódzkiego opublikowały w "Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego" uchwałę Rady Miejskiej w Bełchatowie z 26 listopada, która zakłada wsparcie finansowe dla klubów sportowych w Bełchatowie. Z założenia chodzi o GKS Bełchatów i stypendia dla piłkarzy.

Przypomnijmy, że taką uchwałę radni podjęli już w sierpniu, ale zakwestionowała ją Regionalna Izba Obrachunkowa i procedurę legislacyjną, w oparciu o wytyczne RIO trzeba było powtórzyć. I to jest pierwszy punkt, który w cale jeszcze nie pozwala piłkarzom się cieszyć, bowiem sierpniowa uchwała też została opublikowana w "Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego", a dopiero potem jej realizację wstrzymała RIO.

Zakładając jednak, że tym razem uchwałę napisano już prawidłowo, to sama jej publikacja przez wojewodę nie czyni jej jeszcze wiążącej od razu. Uchwała wchodzi bowiem w życie po 14 dniach od daty publikacji, czyli 28 grudnia.

Zgodnie z literą prawa dopiero wtedy magistrat będzie mógł ogłosić konkurs ofert. To jeszcze nic, bo paragraf 6. uchwały Rady Miejskiej mówi o tym, że ogłoszenie o naborze do konkursu musi zostać opublikowane co najmniej 7 dni przed terminem składania wniosków. Jeśli więc konkurs ruszy 28 grudnia to jego rozstrzygnięcie przeciągnie się już na 2021 rok.

Tymczasem przypomnijmy, że jeszcze w ubiegłym tygodniu, Zbigniew Fałek, prezes EKS Skra Bełchatów, właściciela większościowego pakietu akcji GKS Bełchatów mówił w rozmowie z BELsport.pl, że z obietnic wiceprezydenta Dariusza Matyśkiewicza wynika, że pieniądze na konta piłkarzy trafią jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia (chodzi o przynajmniej część zaległych wynagrodzeń dla piłkarzy pierwszej drużyny GKS Bełchatów).

Magistrat jeszcze w listopadzie, po podjęciu uchwały przez radnych informował, że na realizację uchwały zabezpieczył 288 tys. zł. Tyle, że w budżecie na 2020 rok. Uprawomocnienie uchwały, ogłoszenie konkursu, zebranie ofert, rozstrzygnięcie konkursu, wydatkowanie pieniędzy i ich rozliczenie, to wszystko w ciągu najbliższych dwóch tygodni wydaje się mało prawdopodobne. Dobrze będzie jeśli piłkarze dostaną coś z tych stypendiów przed pierwszym zimowym treningiem, który zaplanowany jest na 11 stycznia.

Dodajmy jeszcze, że uchwała Rady Miejskiej w Bełchatowie dotyczy wspierania sportu w Bełchatowie, a nie konkretnie GKS (bo nie może dotyczyć jednego klubu). Jej zapisy nie wykluczają tego, aby po pieniądze z konkursu sięgnęły także inne bełchatowskie kluby. I wydaje się naturalne, że sięgnąć powinny. Bo dlaczego nie?

 

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1223881 odwiedzin