Michał Antczak prezesem Fundacji GKS Bełchatów. Ale pieniędzy dla klubu nie będzie

2020-07-31 23:22:57

Michał Antczak prezesem Fundacji GKS Bełchatów. Ale pieniędzy dla klubu nie będzie

Fundacja Akademia GKS Bełchatów została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, co oznacza, że od 31 lipca oficjalnie rozpoczęła działalność. Jej prezesem został Michał Antczak, wszystkim znany jako rzecznik prasowy GKS. Związanych z klubem i niestety także z polityką osób w fundacji jest więcej. To na tę fundację 2 miliony ma ponoć przekazać PGE, choć na razie o tym cicho. Lokalny portal rozwiewa też płonne nadzieje, że PGE da pieniądze na pierwszy zespół "Brunatnych".

Na początku lipca Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ogłosił, że kierowana przez niego firma przekaże 2 mln zł na fundację Akademii GKS Bełchatów. Fundacja właśnie się zawiązała. Jak informuje klub oferta do PGE obejmująca m.in. świadczenia ze strony klubu za wsparcie finansowe została już wysłana.

Fundatorem fundacji został klub, który wyznaczył zarząd, co istotne, rekomendowany przez miasto Bełchatów (miasto też ma dawać kasę na fundację, w jakiej formule, na razie nie wiemy), czyli formalnie prezydent Mariolę Czechowską. Prezesem fundacji został Michał Antczak, od 15 lat rzecznik prasowy GKS Bełchatów, człowiek, który herb klubu ma wyryty w sercu. W 2016 po spadku GKS do 2. ligi przez kilka newralgicznych miesięcy pełnił funkcję "technicznego" prezesa klubu, wykonując czarną robotę, aby GKS w ogóle wówczas przetrwał.

Wiceprezesem Fundacji Akademia GKS Bełchatów został Patryk Rachwał, kibicom postać doskonale znana, piłkarz wielu klubów, w tym oczywiście GKS, gdzie zakończył karierę, a obecnie jest członkiem sztabu szkoleniowego.

Radę Fundacji, która ma pracować społecznie tworzą: legenda GKS Bełchatów Jacek Berensztajn oraz Wiktor Rydz, prezes spółki GKS Bełchatów SA i Robert Osóbka. Ta ostatnia postać kibicom może nie być znana. To członek zarządu spółki Bestgum i jak podaje serwis Lokalna.News jest "człowiekiem Wojciecha Dąbrowskiego", a więc prezesa PGE.

W tym kontekście dość zabawnie brzmią słowa Wiktora Rydza cytowane przez oficjalny serwis GKS Bełchatów - gksbelchatow.com: - Postawiliśmy na ludzi, którzy są blisko klubu i nie są powiązani ze sceną polityczną, które poza poświęceniem dla sprawy dodadzą wiedzę oraz doświadczenie.

Robert Osóbka, człowiek z Rybnika w Bełchatowie znalazł się tylko dzięki politycznym koneksjom, a Wiktor Rydz to aktywny polityk lokalnego stowarzyszenia Plus, z ramienia którego kandydował w wyborach samorządowych w 2018 roku. Obecnie ugrupowanie to związane jest z Porozumieniem Jarosława Gowina, a sam Rydz został członkiem jego koła w Bełchatowie.

Koło Porozumienie założone w Bełchatowie! Gratulacje dla Marka Jasińskiego, członka zarządu powiatu bełchatowskiego, który został prezesem koła. Działamy dalej.

Opublikowany przez Krzysztof Ciecióra Piątek, 31 lipca 2020


Fundacja ma być pomysłem na nowy model funkcjonowania GKS Bełchatów. To pod skrzydła fundacji ma przejść całe szkolenie młodzieży. A skoro ma ono być finansowane przez PGE i miasto, to otwarte pozostaje pytanie, czy rodzice dalej będą płacić za treningi dzieci, już teraz nie w GKS, a w Akademii GKS (obecnie jest to 80 zł miesięcznie).

Jeśli faktycznie PGE da na fundację pieniądze o szkolenie młodzieży w Bełchatowie można być spokojnym, ale wciąż otwarte pozostaje pytanie o sam klub. Spółka GKS Bełchatów SA tonie w długach, a widma na jej finansowanie nie ma.

Wojciech Dąbrowski kilka razy w Bełchatowie podkreślił, że PGE da kasę, ale tylko na młodzież. O pierwszej drużynie i samej spółce nie było mowy. Tymczasem, jak już pisaliśmy prezes Rydz opowiadał publicznie w mediach, że jest szansa na powrót sponsoringu GKS przez PGE po awansie Stali Mielec do Ekstraklasy.

Odpowiedzi na te pytania u samego źródła znalazł serwis Lokalna.News, według którego sponsoring PGE w kontekście GKS Bełchatów to zwykły fake.

"Trwająca od 2007 r. współpraca sponsoringowa pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną a GKS Bełchatów zakończyła się w czerwcu 2019 r. PGE planuje skoncentrować swoje działania w obszarze wsparcia rozwoju kultury fizycznej dzieci i młodzieży. I w tym obszarze będzie współpracować z GKS Bełchatów. W nadchodzącym czasie PGE nie podejmie kontynuacji sponsoringu pierwszej drużyny GKS Bełchatów" czytamy w serwisie Lokalna.News, który powołuje się na pisemną odpowiedź z biura prasowego PGE.

W tym kontekście ciekawie brzmią też słowa prezesa Rydza, cytowane przez serwis GKS: - Model funkcjonowania klubu będzie już inaczej wyglądać i wierzymy, że wspólnie będziemy wychodzić na prostą, ponieważ część środków będzie można przeznaczać na działalność sportowej spółki.

Czy to oznacza, że kasa z PGE i miasta, która trafi do fundacji będzie przechodzić do klubu, czy raczej większość działalności GKS Bełchatów przejmie teraz fundacja, a sama spółka GKS Bełchatów SA pozostanie tylko fasadą, której jedyną wartością będzie historyczny herb? I co na to wszystko wierzyciele, którym klub winien jest pieniądze, a których cierpliwość sprawia, że GKS wciąż jeszcze trwa...?

fot. archiwum BELsport.pl

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1120931 odwiedzin