GKS Bełchatów z licencją i ujemnymi punktami

2020-07-22 23:10:16

GKS Bełchatów z licencją i ujemnymi punktami

GKS Bełchatów dostał licencję na grę w Fortuna 1. Lidze, ale nowy sezon rozpocznie z dwoma ujemnymi punktami. Klub musi też zapłacić 7,5 tys. zł i przede wszystkim wywiązać się z z wszystkich zawartych ugód i ograniczyć koszty z tytułu wynagrodzeń.

We wtorek Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN zmieniła wcześniejsze decyzje komisji licencyjnej i przyznała GKS Bełchatów licencję na grę w Fortuna 1. Lidze w sezonie 2020/2021. W niedzielę, w ostatniej kolejce przeciwko GKS Tychy piłkarze mają więc wszystko w swoich rękach, by utrzymać GKS na zapleczu ekstraklasy.

Dla kibiców GKS to dobra wiadomość, bo oznacza, że PZPN uznał zawarte przez klub ugody z ZUS, Urzędem Skarbowym, czy pracownikami. Ale co ważne, komisja licencyjna nałożyła na GKS nadzór finansowy, który polega na realizacji zawartych ugód z obecnymi i byłymi pracownikami, w tym z piłkarzami i sztabem szkoleniowym, w terminach zawartych w tych umowach bez możliwości ich dalszego odraczania. Tym razem więc obiecanki cacanki i zwodzenie zawodników obietnicami wypłat już nie przejdą.

Ponadto komisja nałożyła na GKS Bełchatów ograniczenie wysokości łącznych kosztów wynagrodzeń dla wszystkich pracowników, ze wszystkich tytułów, do wysokości założonej w prognozie finansowej przedstawionej w procesie licencyjnym. Za naruszenie kryteriów licencyjnych w poprzednich instancjach, dotyczących zobowiązań finansowych wobec wierzycieli i braku prognozy finansowej dającej gwarancję przetrwania klubu przez kolejny sezon GKS został przez PZPN ukarany odjęciem dwóch punktów. Sezon 2020/2021 "Brunatni" zaczną więc od stanu -2.

Akurat dla GKS Bełchatów nie jest to nowość. Poprzedni sezon, jeszcze w 2. lidze "Brunatni" też zaczynali z minusowym kontem (-2 punkty za nie spłacenie zobowiązań wobec Daniilsa Turkovsa), a mimo to awansowali do wyższej ligi. Tym razem jednak otwarte pozostaje pytanie, jakim składem będzi dysponował GKS w nowym sezonie, tym bardziej wobec nałożonych przez PZPN ograniczeń na wypłaty.

Dodatkowo klub musi zapłacić 7,5 tys. zł kary za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego, co jest pewnym absurdem, biorąc pod uwagę, że naruszenie to wynikało z kłopotów finansowych. Choć z drugiej strony 7,5 tys. zł to dla klubu pierwszoligowego nie powinno być kłopotem, więc i tak PZPN obszedł się z GKS łagodnie. 

Artykuł dodał: mw

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1120952 odwiedzin