PGE zapowiada 2 miliony na akademię GKS Bełchatów. A co z samym klubem?

2020-07-01 23:10:22

PGE zapowiada 2 miliony na akademię GKS Bełchatów. A co z samym klubem?

PGE da 2 mln zł "szkolenie młodzieży" w GKS Bełchatów. A właściwie w fundacji, która ma dopiero powstać. Oczywistym jest, że takie pieniądze nie zostaną w pełni wykorzystane na grupy młodzieżowe i pośrednio zapewne trafią do pierwszej drużyny, co wygląda na próbę obejścia zadłużonej po uszy i chylącej się ku upadkowi spółki GKS Bełchatów SA.

Informację o powrocie Polskiej Grupy Energetycznej do pośredniego finansowania GKS ogłoszono podczas briefingu na ul. Węglowej, pod siedzibą PGE GiEK. Kibicom GKS takie akcje źle się kojarzą, bo już jesienią ubiegłego roku ogłoszono w ten sposób powrót PGE do sponsorowania GKS i jak wiemy nic z tego nie wyszło. Wtedy jednak "nowinę" z prezesem klubu Wiktorem Rydzem ogłosiła Małgorzata Janowska, szeregowa pracownica koncernu, co prawda w randze posłanki RP, ale nie mająca żadnego umocowania do podejmowania i ogłaszania takich decyzji.

Teraz sytuacja jest zgoła inna, bo pod siedzibą koncernu stanęła Wioletta Czemiel-Grzybowska, szefowa PGE GiEK i przede wszystkim sam Wojciech Dąbrowski, od kilku miesięcy nowy prezes całej Grupy PGE. Wprawdzie tak, jak jesienią termin ogłoszenia tej nowiny jest niefortunny, choć nie można mieć wątpliwości, że nieprzypadkowy - kilkanaście dni przed wyborami i tak, jak wówczas wciąż nie pokazano nam żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie, to jednak obecność szefa wszystkich szefów w centrali PGE każe sądzić, że tym razem może jednak nie będzie to tylko przedwyborcza ściema.

Podobnie jak jesienią, ani BELsport.pl jako jedyne medium w Bełchatowie piszące kompleksowo o sporcie, jak i portal typowo dedykowany GKS nie zostały zaproszone na briefing. A szkoda, bo nie usłyszeliśmy zbyt wielu konkretów i odpowiedzi na pytania, które chcielibyśmy zadać.


Wiemy więc, że PGE wcale nie wraca do sponsorowania GKS Bełchatów i żadne pieniądze do klubu od energetycznego giganta nie trafią. A to ważne, bo oznacza, że w sferze finansowej GKS, po stronie przychodów niewiele się zmieni. A klub jak ryba wody potrzebuje żywej gotówki.

Z przekazów medialnych i tych płynących ze strony klubu (przypomnijmy, że jesienią oficjalna strona GKS też informowała o powrocie PGE do sponsorowania klubu i nic z tego nie wyszło) wiemy, że powstać ma fundacja, która będzie prowadzić akademię GKS ("Fundacja PGE Akademia GKS Bełchatów, tak zdaje się ma się nazywać). PGE na rok funkcjonowania tej fundacji przekaże 2 mln zł (umowa ma być tylko na rok, z nadzieją na przedłużenie). Dodatkowo dołożyć ma się też miasto, no i potencjalni sponsorzy. Co istotne, w relacjach z briefingu, które widzieliśmy, prezes PGE podkreślał, że fundacja ma zajmować się dziećmi i młodzieżą, którzy trenują w klubie. O pierwszej drużynie nie było mowy.


Wygląda więc na to, że szkolenie młodzieży zostanie wydzielone z klubu i zadanie to przejmie fundacja. Rodzice, których dzieciaki trenują w grupach młodzieżowych nie powinni się jednak łudzić, że pieniądze z PGE sprawią, że nie będą musieli już uiszczać opłat, jak to przecież jeszcze kilka lat temu było (przypomnijmy, opłata miesięczna za treningi w GKS to 80 zł). Nigdy GKS nie przeznaczał na szkolenie 2 mln zł rocznie i teraz też tak z pewnością nie będzie. Można przypuszczać, że w jakiś sposób kontrakty piłkarzy pierwszej drużyny będą z fundacją powiązane (choćby umowa promocyjna z fundacją, jako część kontraktu).

Dla kibiców GKS to wydaje się pozytywna informacja, chociaż otwarte pozostaje pytanie, co tak na prawdę zmienia dla samego klubu. Bo przy takiej konstrukcji, jaką ogłoszono w środę pewne jest, że sam GKS nie dostanie z PGE ani grosza. Co na to więc jego wierzyciele? Nie wydaje się, aby ta informacja oddalała widmo upadku spółki GKS Bełchatów SA.

Oczywiście funkcjonujemy w sferze domysłów, bo żadna fundacja jeszcze nie powstała i żaden przelew na dwa miliony podpisany nie został. To już znamy, więc uwierzymy, dopiero jak zobaczymy.  

fot. Piotr Tokarczyk / FotoPiotr

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1120942 odwiedzin