GKS Bełchatów nie rozpocznie treningów młodzieży. Trenerzy mają dość!

2020-05-09 15:59:24

GKS Bełchatów nie rozpocznie treningów młodzieży. Trenerzy mają dość!

W GKS Bełchatów strajk trenerów grup młodzieżowych! W poniedziałek nie rozpoczną treningów ze swoimi podopiecznymi, bo klub od miesięcy im nie płaci. Miarka się przebrała, trenerzy napisali oficjalne pismo do klubu, a prezes... nie raczył się nawet z nimi spotkać. Przeciwnie, klub grozi trenerom zwolnieniem z pracy!

O tym, że frustracja wśród trenerów grup młodzieżowych w GKS Bełchatów narasta wiadomo było od dawna. Klub od kilku miesięcy nie płaci im wynagrodzenia. Mimo to, kilkanaście dni temu w GKS ogłoszono, że od poniedziałku, 11 maja młodzieżowe grupy GKS wrócą do treningów po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Podano już zasady, na jakich ma się to odbyć, a część rodziców młodych piłkarzy zaczęła już je stosować, m.in. wypełniając oświadczenia i ankietę dotyczącą stanu zdrowia.

Tymczasem najprawdopodobniej w poniedziałek żadne zajęcia grup młodzieżowych się nie odbędą. Trenerzy w piśmie do klubu zapowiedzieli, że nie wyjdą na boisko, dopóki klub nie ureguluje im wynagrodzeń.

W środę trenerzy grup młodzieżowych GKS połączyli się zdalnie, przeprowadzając między sobą wideokonferencję. W piątek chcieli spotkać się z prezesem Wiktorem Rydzem, by omówić sytuację. Do spotkania jednak nie doszło. Drugim ewentualnym terminem spotkania miał być poniedziałek, więc trenerzy zostawili jedynie w klubie oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że nie podejmą pracy od poniedziałku. Podobne oświadczenie trafiło także do części rodziców młodych piłkarzy.

Sami trenerzy oficjalnie wypowiadać się nie chcą. Tym bardziej, że w klubie mieli usłyszeć, że jeśli nie podejmą treningów, klub rozwiąże z nimi umowy.

- To jest czarny scenariusz - mówi Robert Rogan, były znakomity piłkarz GKS Bełchatów, a obecnie koordynator grup młodzieżowych w klubie, który jest łącznikiem między trenerami, a dyrektorem sportowym i dalej prezesem GKS. - Do klubu aplikuje bardzo wielu trenerów, którzy mimo obecnej trudnej sytuacji chcą u nas pracować. GKS wypracował sobie dobrą markę jeśli chodzi o szkolenie młodzieży i trenerzy mają u nas szansę pokazania się - dodaje.

832.jpg

Brzmi to trochę jak farsa, bo protest szkoleniowców jest wynikiem zaniechań klubu. O ile jeszcze w ubiegłym roku klub przelewał im pieniądze za pracę z młodzieżą, to z początkiem tego roku jest już w tym kłopot. Zaległości rosną.

Oczywiście trenerzy grup młodzieżowych nie są etatowymi pracownikami klubu, współpracują z GKS. To dla większości dodatkowe zajęcie, więc nie zostają bez środków do życia, ale pracy z młodzieżą poświęcają swój czas i powinni mieć za to płacone. Tym bardziej, że od kilku lat GKS pobiera od rodziców i opiekunów młodych piłkarzy opłatę za treningi. Wprowadzając opłaty klub zapowiadał, że z tych pieniędzy finansowane ma być szkolenie i pensje trenerów. Na co więc idą wpłaty rodziców?

- Nie wiem jaką decyzję podejmie prezes w obecnej sytuacji - podkreśla Robert Rogan. - Trenerzy przedłożyli swoje oczekiwania na piśmie i w takiej formie otrzymają też odpowiedź. Myślę, że to stanie się na dniach, bo i tak już straciliśmy dwa miesiące przez tą pandemię, więc szkoda tracić kolejne dni - dodaje. - Chodzi przecież o młodzież, która nie rozpocznie zajęć.

Wydaje się, że to już przesądzone, że w poniedziałek żaden trening grup młodzieżowych się nie odbędzie. - W tym momencie trenerzy sami się zawiesili - podkreśla Robert Rogan. - Jestem przekonany, że czarny scenariusz się nie spełni i trenerzy dogadają się z prezesem.

Oczywiście nie należy liczyć, że z dnia na dzień w klubie znajdą się pieniądze dla trenerów. Być może jednak w poniedziałek do spotkania na linii trenerzy - prezes GKS dojdzie i panowie dogadają się, co do np. rozłożenia płatności na raty. Na chwilę obecną młodzież nie wraca jednak do treningów.

Zdjęcie główne: Piotr Tokarczyk / FotoPiotr


Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1076795 odwiedzin