4 maja otworzą boiska, orliki i korty? Administratorzy obiektów mówią: Nie mamy wytycznych

2020-05-01 16:57:52

4 maja otworzą boiska, orliki i korty? Administratorzy obiektów mówią: Nie mamy wytycznych

Czy 4 maja otwarte zostaną obiekty sportowe? Takie zapowiedzi słyszymy ze strony rządzących, ale zarządcy obiektów sportowych w Bełchatowie rozkładają ręce. Żadnych oficjalnych rozporządzeń na ten temat bowiem nie ma, a wszelkie informacje to tylko medialne spekulacje.

Teoretycznie po majówce, od poniedziałku 4 maja powinna zostać otwarta część obiektów sportowych. Chodzi oczywiście o obiekty otwarte, jak stadiony, orliki, czy korty tenisowe. Takie zapowiedzi słyszeliśmy ze strony rządzących. Ogólne zasady dotyczące otwarcia części obiektów możemy też przeczytać na stronie Ministerstwa Sportu. Ale nie wiele wiadomo na temat szczegółów.

Rząd ogłosił, że na obiektach będzie mogło w jednym czasie trenować do sześciu osób. Zarządcy obiektów sportowych w Bełchatowie mówią jednak, że to tylko medialne spekulacje, bo żadnych wytycznych ze strony rządu nie ma.

- Z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z wprowadzaniem kolejnego etapu luzowania obostrzeń, na chwilę obecną możemy opierać się jedynie na doniesieniach medialnych.  - mówi Marcin Szymczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie. - Czekamy na odpowiednie rozporządzenie regulujące wszystkie te kwestie, które doprecyzują medialne doniesienia.

Czy zatem MCS od poniedziałku udostępni swoje obiekty? Pewnie tak, ale wciąż nie wiemy na jakich zasadach. W przypadku MCS chodzi przede wszystkim o stadion, na którym gra GKS, a także boiska treningowe za halą sportową oraz Miejskie Korty Tenisowe przy ul. Edwardów.

- Miejskie Centrum Sportu jako administrator zarówno Boisk Treningowych przy ul. Staszica, jak i Miejskich Kortów Tenisowych dołoży wszelkich starań aby obiekty mogły zostać udostępnione możliwie jak najszybciej, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Po uchwaleniu odpowiednich przepisów przez władze RP będziemy mogli odnieść się do szczegółów udostępnienia i poinformować opinię publiczną kiedy i na jakich zasadach będą obiekty otwarte - podkreśla dyrektor MCS.

w podobnym tonie wypowiada się Mirosław Mielus, dyrektor Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie, które zarządza kompleksem obiektów przy ul. Czaplinieckiej. Teoretycznie PCS od poniedziałku powinien otworzyć stadion lekkoatletyczny, boisko ze sztuczną nawierzchnią, tereny zielone z bieżnią rozgrzewkową oraz prawdopodobnie także halę namiotową.

PCS też jest w kropce, bo ogólne wytyczne rządowe mówią o otwarciu od 4 maja kortów tenisowych otwartych, a także półotwartych. Polski Związek Tenisowy na swojej stronie podkreśla, że korty z rozsuwanymi ścianami będzie można otworzyć. PCS w swojej hali namiotowej ma rozsuwane ściany, ale Mirosław Mielus jest ostrożny.

- Trudno opierać się na medialnych doniesieniach, czy nawet wypowiedziach członków rządu, skoro nie ma jasno sprecyzowanych przepisów - podkreśla dyrektor PCS. - Czekamy na wytyczne w formie aktu prawnego, na którym będziemy mogli się oprzeć - dodaje.  

O ile w przypadku kortów sytuacja wydaje się prosta (rząd zezwala na grę 4 osób na jednym korcie), o tyle 6 osób na boisku wydaje się bez sensu.  Mimo to kluby sportowe i szkółki, zwłaszcza piłkarskie już pytają o możliwość rezerwacji obiektów i prowadzenia treningów w mniejszych grupach.

Wiemy natomiast jak od poniedziałku funkcjonowały będą orliki przy szkołach podstawowych w Bełchatowie. Korzystać z nich będzie można w godzinach 14-22.

- Zgodnie z rządowymi wytycznymi – na tego typu obiektach w jednym czasie przebywać może maksymalnie 6 osób, bez względu na to ile boisk znajduje się w danym kompleksie - podkreśla Aleksandra Duda-Andrzejewska, z bełchatowskiego magistratu. - Monitorowaniem liczby osób, które z nich korzystają, będą się zajmować animatorzy – trenerzy środowiskowi, którzy pracują na orlikach. Na ten moment otwarte zostaną tylko orliki. Szatnie, toalety i zaplecza socjalne nadal będą nieodstępne - zaznacza.

Wygląda więc na to, że jeśli na orliku będzie grać np. grupa piłkarzy, to osoby chętne do tego by na sąsiednim boisku zagrać w koszykówkę, czy siatkówkę będą musiały poczekać. Biorąc pod uwagę fakt, że orliki czynne będą tylko popołudniami, a szkółki piłkarskie już rezerwują obiekty, szanse na to, aby osoby nie chcące uczestniczyć w zorganizowanym treningu mogły skorzystać z orlika są niewielkie. Tym bardziej, że jak informuje magistrat obowiązywać będzie limit czasowy – jedna osoba będzie mogła grać maksymalnie jedną godzinę. Jest jednak możliwość wcześniejszej rezerwacji boisk.

Magistrat informuje także, że wszystkie obiekty wyposażono w środki do dezynfekcji – zarówno powierzchni, jak i osobistej. - Każdy, kto będzie chciał skorzystać z obiektu – przed wejściem – obowiązkowo będzie musiał zdezynfekować ręce - podkreśla Aleksandra Duda-Andrzejewska.

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1076775 odwiedzin