PGE tnie wydatki na sponsoring. Koniec marzeń o wsparciu dla GKS?

2020-04-20 20:03:22

PGE tnie wydatki na sponsoring. Koniec marzeń o wsparciu dla GKS?

Polska Grupa Energetyczna wydała komunikat o zmniejszeniu o połowę wydatków na sponsoring, w związku z pandemią Covid-19. W tej sytuacji raczej trudno spodziewać się, że pieniądze z energetycznego giganta dostanie GKS Bełchatów.

- Grupa PGE po dokonaniu analizy projektów sponsorskich podjęła decyzję o zmniejszeniu o połowę wydatków na sponsoring, redukując je o blisko 27 milionów złotych w 2020 roku - to fragment oficjalnego komunikatu na stronie internetowej Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE swoją decyzję argumentuje brakiem możliwości realizacji świadczeń sponsorskich w związku z pandemią koronawirusa. To z tego powodu Grupa PGE  zrezygnowała również z zaplanowanych na ten rok działań sponsoringowych, dodatkowo biorąc pod uwagę także analizę wartości wizerunkowej dla Grupy.

Innymi słowy, państwowy gigant w dobie kryzysu epidemiologicznego i spodziewanego kryzysu gospodarczego musi przekierować swoje priorytety. Pieniądze ze spółek Skarbu Państwa potrzebne będą gdzie indziej. Na razie ma nieucierpieć jedynie mecenat nad instytucjami kultury.

- Analiza projektów sponsorskich pod kątem ich zasadności i wartości wizerunkowej dla Grupy PGE została przeprowadzona w ramach zapowiedzianego przez Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, przeglądu projektów prowadzonych w Grupie PGE pod kątem ich rentowności i efektywności.  Spółki z Grupy PGE zostały zobowiązane do optymalizacji i racjonalizacji działań i  skoncentrowaniu się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością - czytamy w komunikacie PGE.

Właściwie ten ostatni cytat jest odpowiedzią dla tych, którzy jeszcze łudzą się, że PGE, tudzież jej lokalna przybudówka PGE GiEK wesprą finansowo GKS Bełchatów. Wprawdzie Wiktor Rydz, prezes klubu w niektórych mediach jeszcze niedawno opowiadał, że toczą się rozmowy nad powrotem PGE do finansowania klubu, ale z drugiej strony w innych mediach przyznawał, że nie bierze w tych rozmowach udziału. Oczywiście dzisiaj żadne rozmowy w tej sprawie się nie toczą, to oczywiste.

Opracowany na początku roku plan ratunkowy dla GKS zakładał wdrożenie restrukturyzacji w klubie, pozyskanie pieniędzy z różnych źródeł, wejście do klubu prywatnego inwestora i przede wszystkim powrót PGE. Bez tego ostatniego, cała układanka jest nieaktualna.

Z obcięciem pieniędzy na sponsoring przez PGE już problem mają ci, do których energetyczny gigant wyniósł się ze Sportowej. Obniżkę pensji dla piłkarzy zapowiedziała PGE Stal Mielec.

Problem obcięcia pieniędzy na sponsoring przez PGE dotknąć może też PGE Skrę Bełchatów. Konrad Piechocki, prezes klubu na antenie Polsatu Sport zapewnia, że wartość wartość medialna marki PGE Skry w zakresie usług promocyjno-reklamowych wyniosła 20 mln zł i to tylko w okresie od października 2019 do lutego 2020. I na tym klub z hali Energia chce bazować w rozmowach z PGE.

- PGE Skra Bełchatów pomimo przerwanego sezonu kolejny raz udowadnia, że jest lokomotywą, jeżeli chodzi o reklamę dla Polskiej Grupy Energetycznej - podkreśla prezes Piechocki.

- Wartość medialna marki wypracowana przez PGE Skrę wyniosła 20 mln złotych, dlatego pomimo przerwanego sezonu, nasz...

Opublikowany przez PGE Skra Bełchatów Poniedziałek, 20 kwietnia 2020


Warto jednak dodać, że przecież nie tylko z PGE żyje Skra, bo klub z Energii sponsorów ma wielu, choć nie tak hojnych jak PGE. Ale przy Dąbrowskiego już dawno zrozumieli to, o co tak trudno przy Sportowej. Nawet znacznie mniejsze kontrakty, ale z wieloma sponsorami (PGE Skra ma ich kilkadziesiąt), zebrane razem dają solidny zastrzyk gotówki. Jednak i ci sponsorzy w dobie kryzysu mogą mieć kłopoty. Z pewnością więc i PGE Skra z koronawirusa nie wyjdzie bez szwanku, ale jak wciąż zapewnia prezes Konrad Piechocki, na nowy sezon klub ma mieć silny skład personalny.

Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1076720 odwiedzin