Siedem medali na 40-lecie zapasów w GKS Bełchatów

2019-12-05 19:04:22

Zapaśnicy GKS Bełchatów wywalczyli siedem medali podczas Otwartych Mistrzostw Województwa Łódzkiego Młodzików i Kadetów, które zorganizowano w hali Energia z okazji 40-lecia sekcji zapaśniczej górniczego klubu. Trenerzy zapaśników GKS też odebrali pamiątkowe medale.

40 lat temu, ledwie dwa lata po powstaniu GKS Bełchatów w górniczym klubie utworzona została sekcja zapaśnicza. Jej inicjatorem był Janusz Włastowski, który do "Brunatnej Stolicy" przyjechał ze stolicy tej administracyjnej, czyli z Warszawy. Pierwsze treningi odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1, a trener pracował społecznie, bo w budującym się dopiero Bełchatowie mało kto wierzył, że nie mający tutaj tradycji sport przetrwa. Stało się inaczej, przez cztery dekady praktycznie nie było zawodów, z których zapaśnicy spod znaku GKS nie przywieźliby medalu.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TURNIEJU

- Przez te 40 lat przez nasze maty przewinęło się ponad tysiąc zawodników - podkreśla trener Włastowski. - Największy sukces odniósł Andrzej Deberny, który został mistrzem świata armii, a tylko pech i choroba wyeliminowały go z szansy wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Dziś służy w elitarnej jednostce Grom. Wielu moich byłych podopiecznych dziś służy w wojsku, policji, czy służbach specjalnych, często w elitarnych jednostkach. Siła charakteru jaką wynieśli z maty zapaśniczej pomogła im w dalszym życiu - podkreśla z dumą.

Od Polskiego Związku Zapaśniczego trener Janusz Włastowski odebrał srebrny medal, a jego były podopieczny, a obecnie drugi z trenerów w klubie Andrzej Olczyk otrzymał medal brązowy.

- Nigdy o żadne medale się nie upominałem, ale widocznie w związku ktoś dostrzegł, że pracuję już z młodzieżą 40 lat i to docenił - podkreśla skronie szkoleniowiec.

Na matach hali Energia walki stoczyło około stu zawodników z klubów, nie tylko woj. łódzkiego. Rywalizowali młodzicy (roczniki 2005-2007) oraz kadeci (roczniki 2002-2004).

W starszej kategorii GKS Bełchatów drużynowo zajął drugie miejsce, ustępując jedynie AKS Piotrków. Indywidualnie złoty medal wywalczył Mateusz Osowski (kategoria 110 kg). Srebrne krążki zdobyli Klaudiusz Matyja (kat. 80 kg) i Norbert Kubik (71 kg). Po brąz sięgnął zaś Dominik Proszak (110 kg). Wszyscy to podopieczni trenera Olczyka.

Zaś młodzicy trenera Włastowskiego zawiesili na szyjach trzy medale. Złoto zdobył Jakub Zjawiński w kat. 41 kg. Po brązowe medale sięgnęli zaś Tymoteusz Stemplewski (57 kg) i Kacper Świercz (48 kg).

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 1124332 odwiedzin