Przekaż swój podatek na rzecz bełchatowskiego sportu. Starostwo promuje lokalną akcję

2019-02-25 09:45:33

Przekaż swój podatek na rzecz bełchatowskiego sportu. Starostwo promuje lokalną akcję
Cały rok dbają o nas, więc nadarza się okazja, aby drobnym gestem wspomóc ich działalność. Chodzi o organizacje pozarządowe. Ich działalność opiera się w dużej mierze na hojności darczyńców, a każdy podatnik realizując swoje roczne rozliczenie z fiskusem w deklaracji podatkowej PIT może zaznaczyć, że chce przekazać 1 procent swojego podatku wybranej organizacji posiadającej status OPP. Wśród nich są kluby sportowe z terenu Bełchatowa.

Bełchatowskie starostwo kolejne rok promuje akcję "1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu bełchatowskiego". Dziś w bełchatowskim starostwie odbyła się konferencja prasowa, na której Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski oraz przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych przekonywali to przekazywania jednego procenta na rzecz lokalnych OPP.

- Serdecznie Państwa zachęcam, abyście w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok, które każdy z nas musi złożyć do 30 kwietnia, zaznaczyli organizację, którą chcecie wspomóc. Podatnik nic nie traci przekazując jeden procent, to jest przywilej i możliwość wsparcia organizacji z naszego terenu, których zakres działalności jest szeroki i różnorodny - mówi Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski.

Osiem lat temu Rada Powiatu w Bełchatowie podjęła uchwałę dotyczącą podjęcia działań promujących akcję. Przeprowadzana kampania przyczynia się do pogłębienia świadomości mieszkańców powiatu bełchatowskiego w zakresie możliwości dokonywania odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym działających w najbliższej okolicy, przyczynia się też do wzmacniania wizerunku organizacji pozarządowych z naszego terenu, jako podmiotów zaangażowanych w rozwiązywanie lokalnych problemów oraz wpływających na rozwój regionu. Wiele z organizacji zainteresowało się możliwością uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego.

- Na terenie powiatu bełchatowskiego funkcjonuje piętnaście organizacji uprawnionych do otrzymywania odpisu z podatku, oprócz tego są trzy organizacje, które nie mają takiego statusu, ale można na ich rzecz przekazać jeden procent, wpisując cel szczegółowy - mówi Monika Selerowicz, pełnomocnik starosty ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Te podmioty działają w różnych obszarach, ale co ważne – na rzecz naszej lokalnej społeczności, zaczynając od działań na rzecz osób niepełnosprawnych, poprzez sport, bezpieczeństwo, kulturę, oświatę, na pomocy społecznej kończąc - dodaje.

Wykaz organizacji pożytku publicznego z terenu Powiatu Bełchatowskiego znajduje się też na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w zakładce "Organizacje pozarządowe". Gdy już wybierzemy organizację, której chcemy przekazać 1 proc. podatku, należy wpisać jej pełną nazwę w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego. Oprócz nazwy organizacji należy wpisać numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ostatnią rzeczą jest wyliczenie sumy, którą przekazujemy. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Pieniądze - 1 proc. podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.- GKS Bełchatów jest w grupie tych organizacji, które nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego, ale za pośrednictwem Fundacji Sportowcy Dzieciom, można przekazać jeden procent na działania, które klub realizuje. Środki przeznaczamy na szkolenie dzieci i młodzieży, jesteśmy największym ośrodkiem szkoleniowym w powiecie, obecnie szkolimy 450 młodych zawodników w 15 grupach piłki nożnej i zapasów. Trzeci rok pozyskujemy środki z odpisu, dzięki czemu finansujemy także szkolenia sportowe, podnoszenie formy sportowej, jak zagospodarowanie czasu młodzieży w formie aktywnej - mówi Wiktor Rydz, prezes GKS Bełchatów. Poza górniczym klubem bełchatowski podatnik może wesprzeć jeszcze dwa siatkarskie kluby - UKS Korona i EKS Skra oraz Football Academy Bełchatów.

Bełchatowskie kluby, na które można przekazać swój 1 proc. podatku:

  • GKS Bełchatów - nr KRS 0000457030 z dopiskiem na cel szczegółowy - GKS "Bełchatów" S.A. (164)
  • UKS Korona Bełchatów - nr KRS 0000712419 z dopiskiem na cel szczegółowy - UKS Korona Bełchatów
  • EKS Skra Bełchatów - nr KRS 0000639069
  • Football Academy Bełchatów - nr KRS 0000374155 z dopiskiem na cel szczegółowy - Football Academy Bełchatów
inf. własna / Informacja prasowa
fot. Krzysztof Borowski / Starostwo Powiatowe
Artykuł dodał: Kamil Haładaj

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 782790 odwiedzin