Przebojowy debiut Czempiona. Maja w krajowej czołówce

2019-02-04 22:10:56

Pierwszy start w zawodach mistrzowskich mają za sobą lekkoatleci UKS Czempion Bełchatów. Imponującą formą błysnęła Maja Matyśkiewicz, która jeśli ją utrzyma, ma szansę na udział w Letnich Igrzyskach Młodzieży.

Nowy bełchatowski klub na lekkoatletyczną mapę woj. łódzkiego wchodzi przebojem. W halowych mistrzostwach województwa do lat 16, prowadzona przez trenera Dariusza Rybarczyka, młodzież UKS Czempion Bełchatów wywalczyła sześć medali, w tym trzy złote i w klasyfikacji medalowej ustąpiła tylko MKS Aleksandrów Łódzki.

Klasą dla siebie była Maja Matyśkiewicz, która sięgnęła po dwa złote medale. Wygrała sprint na 60m, w eliminacjach bijąc rekord życiowy, wynikiem 7,96. Jeszcze lepiej Majka zaprezentowała się na 300m, gdzie uzyskała życiówkę 42 sekundy, co jest najlepszym wynikiem w tym sezonie w kraju. Maja tym samym zrobiła pierwszy poważny krok do kadry Polski na letnie igrzyska młodzieży, gdzie konkurencja jest niezwykle silna (jeden kraj w danej konkurencji
lekkoatletycznej może wystawić tylko jednego reprezentanta).

Mistrzynią województwa łódzkiego w hali Rudzkiego Klubu Sportowego została także Marita Dybalak, która prowadziła od startu do mety w biegu na 600m, uzyskując rekord życiowy - 1:45.16. Dodajmy, że kandydatką do złota była też Amelia Pawelus, ale tuż przed finiszem podkręciła kostkę i nie ukończyła biegu.

Na tym samym dystansie rywalizowali tez Wiktoria Posmyk (2:00.62), Wiktor Kuciński (piąte miejsce z życiówką 1:38.09) i Wiktor Dąbrówka (1:42.75).

Na podium wskoczyły za to siostry bliźniaczki Zuzanna i Martyna Mielczarek. W debiucie na 60 m ppł Zusia zdobyła srebro (9.97), a Martyna brąz (10.01). Obie dziewczyny pobiły swoje życiówki. Dodatkowo, Zuzia Mielczarek była blisko medalu w skoku w dal. Zajęła 4. miejsce z wynikiem 4,72m (rekord życiowy).

Srebrny medal na 1000m wywalczyła Antonina Leska, która pobiegła najszybciej w karierze - 3:32.39. Bieg zakończył się jednak niesmakiem, bo faworytką do złota była Oliwia Malinowska, która jednak została przewrócona i nie ukończyła zawodów. Powetowała to sobie w kolejnym starcie ustanawiając życiówkę na 3:12.96, czyli o 8 sekund lepiej od mistrzyni województwa. Ale niestety medal uciekł.

Dziesięcioro reprezentantów Czempiona otrzymało powołania do kadry wojewódzkiej młodzików: Maja Matyśkiewicz (sprint), Julia Grochulska (skok wzwyż), Amelia Pawelus, Oliwia Malinowska, Marita Dybalak, Mateusz Markowiak, Wiktor Kuciński (wszyscy biegi średnie), Zuzanna Mielczarek (wielobój), Maria Kołodziejczuk, Martyna Mielczarek (płotki).

Dodajmy, że mistrzem województwa łódzkiego na 1000m młodzików został Filip Dzieciątkowski z LKS Omegi Kleszczów z wynikiem 2:58.87. Piąty na tym dystansie był Mateusz Markowiak z Czempiona (3:03.40, co jest najlepszym wynikiem w młodszym roczniku młodzików, czyli 2005).