Ludzie z żelaza w Bełchatowie. LOTTO Triathlon Energy za nami

2018-07-23 23:21:22

Ludzie z żelaza w Bełchatowie. LOTTO Triathlon Energy za nami

Pływanie w otwartym akwenie, jazda rowerem i bieg uliczny, czyli kwintesencja triathlonu ponownie w Bełchatowie. Kolejna edycja LOTTO Triathlon Energy zawitała do serca Bełchatowa.

Ponad czterysta osób na trzech dystansach wystartowało w LOTTO Triathlon Energy. Jedna z największych triathlonowych imprez w Polsce i najszybciej rozwijający się cykl zawodów w tej dyscyplinie zawitały do Bełchatowa już po raz trzeci. Cieszy, że oprócz bardzo dobrej organizacji, coraz większa ilość bełchatowian staje także na starcie zawodów. I to z sukcesami.

Tradycyjnie uczestników przywitała słoneczna pogoda. Upał dawał się we znaki, ale organizatorzy oprócz zapasów wody na tę okoliczność przygotowali także kurtyny wodne na trasie i... basen na mecie.

Tak, jak w latach ubiegłych pływanie odbyło się w wodach Słoku. Aż szkoda, że od lat akwen ten nie pełni już roli kąpieliska. W tym roku zmieniono trasę rowerową, którą zawodnicy i zawodniczki pojechali w kierunku Elektrowni Bełchatów, kręcąc pętle po znanej wszystkim bełchatowianom szosie z miasta do energetycznego giganta. Drugą strefę zmian przygotowano na pl. Narutowicza, zaraz obok mety, tak więc zgromadzeni na głównym miejskim deptaku kibice mogli oglądać finisz jazdy rowerem, strefę zmian oraz start i finisz biegu. Trasa biegowa też została zmieniona, uczestnicy biegali m.in. Pabianicką, Mielczarskiego, czy Kościuszki. Skrócono bieg po parku, zawężając go do okrążenia jeziorka w parku Muzeum Regionalnym, co pozwoliło zawodnikom na uniknięcie uciążliwej zmiany nawierzchni biegu.Do pokonania były trzy dystanse - 1/2, 1/4 oraz 1/8 Iron Man. Dla triathlonowców te określenia mówią wszystko. Innymi słowy, najdłuższy dystans to 1900 metrów pływania, 90 km jazdy rowerem i półmaraton, czyli 21,1 km biegu. Pozostałe dystanse były odpowiednio krótsze.

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli najtwardsi, uczestnicy najdłuższego dystansu. 4 godziny, 22 minuty i 24 sekundy to czas zwycięzcy. Został nim pochodzący z Zelowa Jakub Kimmer. Siedem minut później zameldował się na mecie Marcin Mroczek, a ponad 15 minut do zwycięzcy stracił Marcin Pokrywiński. Bardzo dobre, szóste miejsce w kategorii open zajął bełchatowianin Maciej Bukowy, z czasem 4:41:34.Wśród kobiet wygrała Magdalena Jączyk z czasem 5:26:59, druga była Dagna Kolaszewska, a trzecia Karolina Kochaniec-Matuszak. Najszybszą sztafetą okazała się ekipa „Neon Team Dziki” z czasem 4:07:35 przed „Team Bełchatów”, który stracił do liderów zaledwie 47 sekund.

Najciekawiej zapowiadała się rywalizacja na dystansie 1/4 Iron Man, gdzie o zwycięstwo mieli powalczyć  Sebastian Karaś, rekordzista świata w pływaniu długodystansowym i czołowy polski triathlonista  Sebastian Najmowicz. I tak też było. Obaj stoczyli pasjonującą walkę. Co było do przewidzenia, po pływaniu wyraźnie prowadził Karaś, który niespodziewanie "dołożył" jeszcze rywalowi na rowerze. Ale bieg był domeną Najmowicza, który wyprzedził rywala na trasie i wygrał z przewagą zaledwie 47 sekund i czasem 2:01:47. Trzeci na mecie zameldował się Paweł Juśkiw.

Tymczasem rywalizację pań wygrała bełchatowianka Izabela Sobańska, z czasem 2:20:13. Za nią przybiegła Monika Chodyna, a trzecia była Aleksandra Korulczyk.

Ciekawa była rywalizacja drużynowa, gdzie swoje ekipy wystawiły jednostki zajmujące się organizacją imprez sportowych i administracją obiektami sportowymi. Pierwsze miejsce zajęło Miejskie Centrum Sportu, w składzie: Erwin Misztela (pływanie), Daniel Warach (rower) i Kamil Romas (bieg), którzy pokonali dystans w 2:14:54. Natomiast trzecie miejsce wywalczyła drużyna Powiatowego Centrum Sportu, która pod nazwą "Mistrzostwa Polski LA w PCS" promowała wrześniowe lekkoatletyczne mistrzostwa kraju młodzików, które odbędą się w Bełchatowie. Do wody wszedł ratownik wodny Piotr Siewiera, na rowerze pojechał były kolarz zawodowy Damian Walczak, a pobiegł Łukasz Dolata. Drugie miejsce na dystansie zajęła drużyna "Łyda musi podawać".

Wreszcie najkrótszy dystans 1/8 Iron Man miał licznych zwolenników, w tym wielu debiutantów. Różnica na mecie pomiędzy pierwszym Patrykiem Sawickim, a drugim Rafałem Piekarskim wynosiła zaledwie 7 sekund. Czas zwycięzcy to 1:05:30. Trzecie miejsce zajął Sergiusz Olejniczak.

Rywalizację pań wygrała Agnieszka Kubik, z czasem 1:19:31, druga była Magdalena Mendel, a trzecia Magdalena Żyła. 

Wśród sztafet najszybciej finiszowali „CS Sawiki Team”. Wśród mundurowych najszybszy był Robert Jasion, najlepszą bełchatowianką okazała się Paulina Kołatek (1:26:34), a bełchatowianinem Kacper Krawczyk (1:07:38).

Organizatorami LOTTO Triathlon Energy Bełchatów 2018 byli Energy Events, Miasto Bełchatów oraz Miejskie Centrum Sportu.

Zobacz pełne wyniki:

* 1/2 Iron Man
* 1/4 Iron Man
* 1/8 Iron Man

fot. MCS Bełchatów


Artykuł dodał: Maciej Wiśniewski

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 907847 odwiedzin