GKS Bełchatów bez licencji na nowy sezon! Powodem m.in. zaległości wobec piłkarza

2018-06-05 18:37:58

GKS Bełchatów bez licencji na nowy sezon! Powodem m.in. zaległości wobec piłkarza

GKS "Bełchatów" S.A. decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN nie otrzymał licencji na grę w rozgrywkach 2 ligi w sezonie 2018/2019. Obok górniczego klubu w podobnej sytuacji znalazły się dwa kluby - Gwardia Koszalin i Stal Stalowa Wola. Najpoważniejszy zarzut to przeterminowane zobowiązania wobec byłego piłkarza, Daniilsa Turkovsa.

To pierwszy przypadek w historii GKS Bełchatów, kiedy nie otrzymał on licencji upoważniającej do uczestnictwa w rozgrywkach poziomu centralnego. Co ciekawe, w ubiegłym roku GKS był w czwórce klubów, które nie zostały objęte nadzorem ani sankcjami! Brak licencji na sezon 2018/2019 wynika z powodu niespełnienia trzech kryteriów (I. 23 oraz I.26 oraz F.04) Podręcznika Licencyjnego.

Najpoważniejszy - F.04 - mówi m.in. o braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego na dzień 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna dany sezon licencyjny. Z materiałów ogólnodostępnych, do których dotarliśmy wynika, że owym "pracownikiem" w przypadku GKS Bełchatów okazał się Daniils Turkovs, który opuścił Sportową 3 przed rundą wiosenną 2015 roku. "Brunatnych" reprezentował w sezonie 2013/14 (I liga; 11 spotkań i 2 gole) i rundzie jesiennej 2014 (Ekstraklasa; 6 występów).

- Piłkarz po odejściu z górniczego klubu złożył do FIFA wniosek o rozwiązanie kontraktu z winy klubu wraz z żądaniem zwrotu wskazanych przez niego należności. Po ponad dwóch latach wymiany dokumentów organizacja piłkarska przychyliła się do części roszczeń zawodnika i zasądziła ich spłatę w wysokości, która przekraczała możliwości Spółki w zakresie jednorazowej spłaty. Klub zwrócił się do zawodnika za pośrednictwem kancelarii adwokackiej z prośbą o rozłożenie spłaty wierzytelności w ratach. W ostatnich dniach podejmowane były kolejne próby zawarcia ugody, ale pełnomocnik zawodnika konsekwentnie nie wyrażał zgody na powyższe - informuje klub w specjalnym komunikacie.

- Jednocześnie klub, po wyroku FIFA z września 2017 roku, już w październiku rozpoczął w miarę swoich możliwości sukcesywną spłatę zobowiązań finansowych względem piłkarza wykazując tym samym wolę, by tę wierzytelność uregulować - czytamy dalej. Ponadto zarząd bełchatowskiego drugoligowca podjął już kolejne kroki w celu zawarcia ugody z zawodnikiem, by móc odwołać się od decyzji Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN. Czas na złożenie odwołania to pięć dni od wtorkowej decyzji. Z naszych informacji wynika, że klub z tej możliwości skorzysta.

Dodatkowo dwa pozostałe kryteria dotyczą kwestii infrastrukturalnych (zadaszenie dla noszowych i punkty depozytowe), o czym poinformowany zostanie administrator obiektu, czyli Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie.

Artykuł dodał: Kamil Haładaj

 

<< powrót do wszystkich aktualności

social icon social icon social icon social icon
Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności | 907878 odwiedzin